Zakład Zagospodarowania Odpadów kompleksowo zajmuje się gospodarką odpadów komunalnych na terenie gminy miejskiej Hajnówka oraz sąsiednich gmin z regionu południowej części województwa podlaskiego.
Zakład zapewni maksymalny stopień odzyskania i przetworzenia odpadów w produkty do ich dalszego wykorzystania, dotyczy to również istniejącego składowiska. Zakład zagospodarowania odpadów, zapewni bezpieczne rozwiązanie problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz uzyskanie z gospodarki odpadami konkretnych efektów ekonomicznych, pochodzących ze zbycia głównego produktu, jakim będzie paliwo oraz surowców wtórnych do dalszej przeróbki.
Segregacja odpadów na poszczególne frakcje oraz ich rozdrabnianie odbywać się będzie w poszczególnych stopniach ciągu technologicznego, dla którego dobrano zestaw urządzeń umożliwiających sprawne przeprowadzenie tych czynności. Podstawą do doboru ciągu technologicznego była ilość odpadów (masa odpadów) komunalnych, z przemysłu drzewnego z Hajnówki oraz z okolicznych miejscowości. Zamontowana w zakładzie linia technologiczna posiada szereg rozwiązań ograniczających emisję pyłów i odorów poprzez zastosowanie filtrów, natężenia hałasu poprzez zastosowanie z zieleni wysokiej i niskiej itp. Odpady zielone (biomasa: liście, gałęzie a w okresie późniejszym odpady biodegradalne) będą kompostowane.
Główne funkcje zakładu to:
odzysk materiałowy surowców wtórnych (recykling),
produkcja paliw o określonych właściwościach z przeznaczeniem dla elektrociepłowni,
kompostowanie pryzmowe czystej biomasy z selektywnej zbiórki,
przerób odpadów budowlanych.
Zastosowana technologia pozwala na przyjęcie i przetworzenie następujących grup
odpadów:
1) do 32 000 Mg/rok zmieszanych odpadów komunalnych (w części mechanicznej) i do 15 000 Mg/rok frakcji podsitowej pochodzącej z mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (w części biologicznego instalacji MBP)
2) do 5 000 Mg/rok odpadów opakowaniowych
3) do 20 000 Mg/rok odpadów wysokoenergetycznych, nienadających się do wykorzystania surowcowego, ale stanowiących odpowiedni materiał do produkcji paliwa alternatywnego
4) do 20 000 Mg/rok zmieszanych odpadów budowlanych
5) do 4000 Mg/rok selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów